Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 16
Realitní zpravodaj

Jak by měl vypadat text inzerátu na pronájem bytu

Jak by měl vypadat text inzerátu na pronájem bytu
5.9.2024 - Jestliže plánujete pronajmout svůj byt, jedním z prvních kroků bude sestavení inzerátu, na základě kterého se budou hlásit zájemci o pronájem. Ideální samozřejmě je svěřit hledání nového..

Regionální centra pro podporu investic do nájemního bydlení zahájila svou činnost

Regionální centra pro podporu investic do nájemního bydlení zahájila svou činnost
2.9.2024 - Poměrně rychle tentokrát zareagovala státní správa v otázkách nájemního bydlení. První setkání k založení Regionálních center se totiž uskutečnilo 30. ledna 2024, a již během dubna se..

Stavět a bydlet úsporně je trendem současnosti a potřebou budoucnosti

Stavět a bydlet úsporně je trendem současnosti a potřebou budoucnosti
30.8.2024 - Co nejnižší energetická spotřeba, využívání obnovitelných zdrojů, zanechávání co nejmenší uhlíkové stopy. Dnes již běžné pojmy tolik potřebných úspor, které by měly být krédem pro každou..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Realitní info » Pozor, kotle I. a II. emisní třídy letos definitivně končí

Pozor, kotle I. a II. emisní třídy letos definitivně končí

Od 1. září letošního roku bude zakázáno provozovat v domácnostech kotle, které nesplňují minimálně 3. třídu dle normy ČSN EN 303-5. Od 1. 9. 2022 již platí tento zákaz pro zdroje umístěné v ostatních objektech. Původně byl tento termín i pro domácnosti, avšak lhůta byla o dva roky prodloužena. Letos však kotlům I. a II. třídy definitivně odzvonilo.

P7113605

Kotle se rozdělují podle toho, jak jsou ekologické, tedy kolik škodlivin jejich emise obsahují. Čím vyšší má kotel emisní třídu, tím méně kouří.

Podle zákona o ochraně ovzduší (§ 17 odst. 1 písm. g)) bude od 1. září 2024 zakázáno používat:

  • kotle na tuhá paliva 1. a 2. třídy (nejčastěji to jsou kotle na uhlí, případně dřevo),
  • kotle vyrobené před rokem 2000, kdy se třídy ještě nestanovovaly,
  • a nestandardní kotle vyrobené svépomocí nebo upravené.

Třída kotle je uvedena na výrobním štítku, který se obvykle nachází na zadní straně kotle, nebo v dokumentaci ke kotli (např. v návodu k použití). Třídu kotle může jeho majiteli sdělit také pracovník, který zajišťuje pravidelnou kontrolu technického stavu a provozu kotle a má k tomu potřebná oprávnění.

A protože i letos lze získat na jeho výměnu dotaci, doporučuje se s výměnou neotálet na poslední chvíli. Jednak je často v září již taková zima, že mnoho domácností začíná vytápět, a jednak bude kotel v té době již vlastně „mimo zákon“. 

V současnosti je možné na jeho výměnu získat podporu z kotlíkových dotací, ale také z programu Nová zelená úsporám, kde lze kombinovat více opatření na úsporu energie, a to ještě s bonusem za každé další. 

Domácnostem s nižším příjmem, jako jsou senioři nebo osoby pobírající příspěvek na bydlení, mohou v rámci programu kotlíkové dotace získat až 95 % způsobilých výdajů, maximálně 180 tisíc korun podle typu nového tepelného zdroje. Peníze je dokonce možné získat předem, vyplácí je krajské úřady, které také mohou podat podrobnější informace. Pro ostatní je určen program Nová zelená úsporám, kde může dotace dosáhnout až 50 % způsobilých výdajů, a to od 40 do 140 tisíc korun podle typu nového zdroje. 

Pro výběr vhodného kotle je vhodné poradit se s odborníky, kteří mohou navrhnout, který kotel bude pro daný dům ten nejefektivnější z hlediska výkonu.

Dále kontrola kotle je povinná. Provozovatel spalovacího stacionárního zdroje ji musí dle zákona o ochraně ovzduší nechat provést nejméně jednou za tři roky.  Seznam osob odborně způsobilých k provedení pravidelné kontroly technického stavu a provozu kotlů je uveden v databázi Ministerstva životního prostředí ČR, viz Databáze odborně způsobilých osob – IPO OZO (mzp.cz).

Věděli jste, že…?

  • V případě, že provozovatel spalovacího stacionárního zdroje neprovede pravidelně nejméně jednou za tři roky kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje, může za tento přestupek dle zákona o ochraně ovzduší dostat pokutu až do výše 20 000 Kč.

  • V případě, že provozovatel stacionárního zdroje provozuje kotel v rozporu se zákonem o ochraně ovzduší, tzn. do 31. srpna 2024 (včetně) nevymění kotel na tuhá paliva za kotel třídy 3 a vyšší, lze mu udělit pokutu až do výše 50 000 Kč.

Povinnost výměny se týká pouze kotlů, které vytápějí objekty. Netýká se běžných kamen, krbových vložek či sporáků, které slouží k přímému vytápění určité místnosti. A také ne každý kotel je nutné okamžitě vyměnit, i když je to zřejmě nejvýhodnější a nejekonomičtější řešení. Avšak pro některé modely kotlů 2. emisní třídy se nabízejí přestavby, díky kterým kotle dosáhnou na ekologičtější 3. emisní třídu. Tato přestavba je sice levnější než nákup nového kotle, ale požadavky se budou i v dalších letech zpřísňovat, takže výměně zřejmě nikdo neujde. A je určitě výhodnější provést ji v období, kdy ji stát dotacemi výrazně podporuje.

Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana se vyplatí podat žádost do 31. srpna 2024 a případně instalaci provést později. Podle nejnovějších informací Ministerstva životního prostředí totiž bude po 1. září dotační podpora výměny kotlů sice pokračovat, ale bude výrazně nižší. Ovšem na druhou stranu bude možné žádat o podporu na výměnu kotlů na tuhá paliva bez ohledu na emisní třídu za jiné druhy ekologičtějšího vytápění.
zdroj: Reality Morava,

Ing. Silvie Hynštová, mobil: 775 582 092

Návrh bez názvu(1)